Sardinie na kole

V květnu má Sardinie průměrnou teplotu 25°C, pojeďme na jaře tam.

Termín

st 29.4. (odjezd odpoledne, cca 16h) – ne 10.5. (návrat večer, cca 20h)

Cesta

Autem

HK – Livorno je to cca 1.200km a 12h jízdy.

Trajekt

zakoupené jízdenky:

čt 2020-04-30: Livorno 11:00 -> Olbia 19:00 (na trajektu 8h)  /  so 2020-05-09: Olbia 21:30 -> Livorno 06:15 (na trajektu 8,75h) – se společností grimaldi-lines.com

Zakoupeno přes portál directferries.com dne 2019-12-07 v ceně €67,45 (zpáteční lístek pro osobu, bicykl a pojištění zrušení cesty 48h předem).

alternativa: corsica-ferries.co.uk/

Návrh trasy

informace průběžně doplňuji.

Na Sardinii budeme čistého času 9 dní: tedy můžeme plánovat trasu cca 500 – 600km.

můj návrhy trasy: https://mapy.cz/s/gagavarunu

Trajekt z Livorna nás po 8 hodinách (!) vylodí v pozdním odpoledni v centru města Olbia. A první noc se nabízí strávit na pláži na poloostrově cca 20km severně od centra. 

Druhý den se vydáme stoupat výpadovkou z města západním směrem. Vedlejšími silnicemi nastoupáme pod kopec Monte Tundu [832m.n.m] a dále budeme, teď už opravdu, stoupat na Monte Limbara [1362m.n.m]. Od nocoviště na vrchol je to cca 60km.

Ve skutečnosti nás čeká „troj-montí“: Monte Limbara [1362m.n.m], Monte Lerno [1094m.n.m.] a Monte Rasu [1259 m.n.m]

Z Monte Limbara nás čeká prudké klesání. Cestou je možné podívat se do arboria Semida. Přijedeme do vesnice Berchidda s muzeem vína a zdá se i se spoustou vináren. Mimochodem, sardinské víno je celkem ceněné poi celém světě. 

Poté pozvolnější stoupání na  Monte Lerno [1094m.n.m.] a opě prudké klesání k Lago Lerno. Myslel jsem si, že lago by mohlo být celkem vhodným nocovištěm, ale je celé oplocené. Takže to naopak bude možná dost problematické.

A do třetice Monte Rasu [1259 m.n.m]

Z Monte Rasu klesneme do údolí řeky Temo. 

Nuraghe Santu AntinePřed asi 2 000 lety až do zhruba 3. století našeho letopočtu žili na Sardinii Nuraghové, tajemný národ, o kterém se neví, kde se na ostrově vzal. Z toho, co po nich zbylo, lze říct, že to byli velmi schopní stavitelé se znalostí astrologie. Budovali mohutná kamenná obydlí, která téměř neporušená vydržela až do 20.století, kdy je Sardiňané začali rozebírat a kameny používat na stavbu silnic a zídek. Naštěstí jim brzy došlo, že je to turisticky atraktivní, a tak nuraghy, tedy dochovaná obydlí starých Nuraghů, začali chránit. Nuraghy jsou tedy jedinečné stavby, které najdete jen na Sardinii. Kdybyste měli na ostrově navštívit jen jedinou, doporučuji Santu Antine, kterou si můžete prolézt a je z ní krásný výhled i do okolí a na další nuraghy.

Dale pojedeme k Lago dell’Alto Temo, do městečka Monteleone Rocca Doria. Odtud přes Villanova Monteleone vystoupáme do Putifigari. A údolím řeky Riu de Iscalla Malame se dostaneme na pobřeží do městečka Alghero.

Dalším naším cílem bude Capo Caccia. Zde se nachází velmi známá Neptune’s Grotto (Neptunova) a Via Ferrata Cabirol. A nad samotným poloostrovem je úžasná Sentiero de Via Costa.

Castelsardohistorické centrum tohoto městečka se nachází na útesu vysoko nad mořem. V klikatých uličkách kolem starého hradu stojí zato se ztratit. Nevynechejte katedrálu Concattedrale di Sant’Antonio abate ze 16. století. Je to jeden z nejhezčích kostelů, ve kterém jsem kdy byla. Výhled na celé město i okolí potom nabízí hradní vyhlídka, kam si ovšem musíte vstup zaplatit. Doporučuji ho těm, kdo by zároveň měli zájem o nevelkou muzejní expozici. Jinak totiž podobný výhled s trochou snahy najdete v historické části městečka i jinde.

Dále do Porto Torres a podél severního pobřeží do Lu Palau. Cestou bude proslulá pláž Spiaggia Baja Sardinia. A zpět do Olbia.

Užitečné informace

státní svátek: 1. květen: Festa del Lavoro (Den práce)

7.5. ve 12:45 – nastává úplněk ve Štíru

TOP 10 nejkrásnějších pláží

severní pobřeží

Odkazy

Sardinie na strankach CT: CestomaniePostrehy odjinud, Objektiv, Pláže, Putování za vínem, Na cestě

Orientace v přístavu Livorno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *